موج نگرانی در میان نمایندگان شرکت های بیمه شدت گرفت

موج نگرانی در میان نمایندگان شرکت های بیمه شدت گرفت

موج نگرانی در میان نمایندگان شرکت های بیمه شدت گرفت / کمپین اعتراضی نسبت به فروش عاملین غیر مجاز

به گزارش ریسک نیوز،چند روز پیش بود که در فضای مجازی دستور العملی منتشر شد که نشان می دهد بیمه مرکزی بازاریابی محصولات بیمه ای در دفاتر پیشخوان دولت را بلامانع دانسته و پس از ان بیمه ایران نیز طی ابلاغیه ای این امر را جایز اعلام کرد .

این ابلاغیه در حالی است که شواهد نشان می دهد ،این دفاتر نه تنها نسبت به بازار یابی بیمه نامه مبادرت می ورزند بلکه طی یک فعالیت غیر مجاز از فروش بیمه نامه نیز ابائی ندارند این در حالی است که قانونا مجاز به این کار نیستند.

از سوی دیگر فعالیت برخی سایتهای فروش محصولات بیمه ای نیز طی دو سال اخیر شدت گرفته است ، سامانه هایی مانند بیمیتو ، بیمه بازار و ... که در حالی اذعان می دارند که مستقیما کار فروش انجام نمی دهند که در واقع با ارایه تخفیفات خاص و برخی عملیات نسبت به فروش بیمه نامه در بستر اینترنت اقدام می کنند.

شائبه همه این موارد سبب گردید که نهایتا موجی از نگرانی در میان نمایندگان بیمه ایجاد شود نگرانی که شنیده شده در نهایت به ایجاد یک کمپین اعتراضی نسبت به تزلزل امنیت شغلی و عاملین فروش غیر مجاز محصولات بیمه ای انجامیده است.

گفته می شود این کمپین اعتراضی قصد دارد با تکیه بر برخی شاخص ها، صدای اعتراض خود را به مسوولین در نهاد نظارتی برساند.

گفتنی است ، اعتراض نمایندگان مجاز شرکتهای بیمه بیش از هر چیز نسبت به بلا مانع بودن بازاریابی در دفاتر پیشخوان دولت شدت گرفته چرا که معتقدند  نه تنها کمکی به فروش بیمه و افزایش ضریب نفوذ آن نمی‌کند بلکه می‌تواند نظر بیمه گزار را نسبت به خدمات بیمه دچار خدشه کند ضمن اینکه در خلال این بازار یابی راههای برون رفت از قانون جهت فروش زیر پوستی بیمه نامه نیز شدت می گیرد.

نمایندگان شرکتهای بیمه اذعان می دارند که بایداز ارائه هرگونه خدمات بیمه اعم ازبازاریابی و معرفی و فروش توسط سایتها و اپلیکیشنهای گوشیهای هوشمند که صنف را به سمت نرخ شکنی و نه رقابت در زمینه خدمات بهتر سوق می‌دهد جلوگیری به عمل آید ضمن اینکه مراکز غیر مجاز ارائه خدمات بیمه شناسایی و نسبت به پلمپ آن از طریق اداره اماکن نیروی انتظامی اقدام گردد

علاوه براینکه امکاناتی توسط بیمه مرکزی و شرکتهای تابعه مهیا گردد تا کلیه نمایندگان شرایط استفاده از فضای مجازی را بدست آورده و رقابت با شرایط یکسان را ادامه دهند.

با توجه به انچه گذشت به نظر می رسد صنعت بیمه در برهه زمانی حساسی به لحاظ نحوه برخورد با خواسته نمایندگان از یک سو و توسعه تکنولوژی از سوی دیگر قرار گرفته است.

این شرایط در حالی است که بیمه مرکزی ایران در دوره هایی بی محابا نسبت به پذیرش نماینده اقدام کرد و تعداد نمایندگان ناگهان افزایش یافت اما این افزایش همراه با پشتیبانی و انتقال دانش همراه نبود به طوریکه کار به جایی رسید که تعداد نمایدگان دوشغله افزایش یافت و حرکتهای غیر مجاز مانند ارایه تخفیفات غیر فنی صرفا جهت افزایش پرتفوی شدت گرفت از سوی دیگر به دلیل عدم پشتیبانی شرکتای  بیمه و بروز رسانی نمایندگان در زمینه فعالیت در رشته های مختلف بیمه ای ، میل و رغبت این صنف از شبکه فروش در ثالث فروشی افزایش یافت چرا که بدون شک راحت ترین راه بود.

فقدان نظارت نهاد ناظر از یک سو و شرکتهای بیمه از سوی دیگر شرایط را تا جایی پیش برد که در دوره ی رئیس کل پیشین بیمه مرکزی حدود 5000 نماینده دو شغله استخراج و نسبت به حذف انها اقدام گردید.

در دوره رئیس کلی عبدالناصر همتی نیز بارها بر ساماندهی و پالایش شبکه فروش تاکید شده و به نظر می رسد بیمه مرکزی قصد دارد روشی را اتخاذ کند تا این ساماندهی در شرایطی ارام به سرانجام برسد.

اما از سوی دیگر توسعه شبکه های مجازی ، زیر ساختهای آی تی و راهکارهای فروش بیمه نامه در فضای مجازی و به صورت آنلاین در برهه فعلی شرایطی را ایجاد کرده که بیمه مرکزی باید در نهایت روشی را برای ساماندهی در پیش گیرد که ضمن اینکه صدمه ای به بدنه شبکه فروش وارد نگردد ، سدی نیز مقابل توسعه روش های آنلاین فروش که حقیقت اجتناب ناپذیر بازار های مالی است قرار نگیرد.

بیمه مرکزی چندی پیش آیین نامه بازار یابی دیجیتال محصولات بیمه ای را تدوین کرد و به نظر می رسد این یکی از راهکارهای نهاد ناظر جهت کنترل اوضاع باشد.

اما از سویی نکته قابل تامل اینجاست که حذف نمایندگان فروشی که سالها به صورت مستقیم و غیر مستقیم در راه فرهنگ سازی برای محصولات بیمه ای تلاش کرده اند در صورتی که تمهیدات لازم اندیشیده نشود ، تبعات جبران ناپذیری خواهد داشت .

به نظر می رسد ، در خصوص نابسامانی شبکه فروش ،بیش از هر جایی انگشت اتهام به سمت شرکتهای بیمه نشانه می رود چرا که طی این سالها بی محابا نمایندگانی جذب کردند بدون اینکه انها را پشتیبانی کنند ، بدون اینکه با تدوین نقشه راه منسجم در جهت گسیل این صنف از شبکه فروش،  انها در مسیر صحیح قرار دهند و اینجاست که به دلیل بی توجهی به بروز رسانی آنها اکنون با گروهی مواجهند که نسبت به ورود تکنولوژی مقاومت می کنند.

شاید بتوان گفت از دیگر علل نارضایتی شبکه فروش و وضعیت فعلی این است که صنعت بیمه همیشه چند قدم از همراه شدن با فرایندهای نوین عقب بوده و این عقب ماندگی سبب شده است نتواند به موقع خود را با شرایط نو همراه کند ؛ شاید اگر صنعت بیمه روزی به این مساله فکر می کرد که زمانی خواهد رسید که بازار یابی و فروش محصولات آنلاین امری اجتناب ناپذیر است همزمان با پذیرش نمایندگان بیمه در راه آموزش انها نیز تلاش می کرد .

اینجاست که فقدان نقشه راه در صنعت بیمه خود نمایی می کند در صورتیکه که از سالها پیش بازار بیمه ایران برنامه راهبردی و نقشه راهی منسجم را تدوین و فراسوی خود قرار می داد بدون شک کلیه این احتمالات در این نقشه راه پیش بینی و راه حل راهبردی برای آن اتخاذ می شد.

از طرفی نگاهی به خواسته های نمایندگان بیمه در کمپین اعتراضی آنها نیز خالی از لطف نیست .

در حالی این گروه از نمایندگان که به این کمپین پیوسته اند نسبت به آیین نامه جدید بیمه مرکزی در خصوص بلامانع بودن بازاریابی محصولات بیمه ای در دفاتر پیشخوان اعتراض دارند که از منظری  دفاتر پیشخوان به عنوان یک محل معتبر نمی تواند مکان نامناسبی برای بازار یابی محصولات بیمه ای باشد چرا که طبق قانون برای بازاریابی و مذاکره هیچ محدودیتی نیست اما انچه که دل نگرانی را افزایش می دهد اعمال رفتارهای غیر مجاز از سوی این بازار یابان است که در بسیاری موارد به فروش محصول منجر شده است.

منظر اعتراضی  دیگر این گروه از نمایندگان فروش و معرفی محصولات بیمه ای از طریق اپلیکشین ها و سایت های بعضا غیر مجاز بیمه ای است این در حالی است که شرایط روز بازار های مالی تا جایی پیش رفته که نمی توان از فروش آنلاین خدمات به مشتری فرار کرد در این راستا به نظر می رسد صنعت بیمه باید شرایطی را مهیا کند تا فروش و بازار یابی محصولات ضمن اینکه در بستر امن قرار گیرد در شرایط رقابتی و یکسان برای همه ی شبکه فروش مهیا شود.

 
 
 
 
خواندن 483 دفعه
شركت كارگزاري بيمه تأمين آينده متعلق به شركت سرمايه‌گذاري تأمين اجتماعي براساس مجوز 28896 مورخ 1387/08/29بيمه مركزي ج . ا. ایران تشكيل و با كادري مجرب متشكل از مديران و اساتيد برجسته صنعت بيمه در رشته‌هاي مختلف بيمه‌اي با هدف ارائه مشاوره فنی و صدور بیمه نامه هایی متناسب با دارائیهای شرکتهای زیر مجموعه شستا در راستای حفظ و صیانت از اموال بیمه گذاران تشکیل گردید .

جستجو